La Grace: Nová převodovka

La Grace a Amerigo Vespuci

16.9.2016 pátek

Od rána pracujeme na lodi – je rozhodnuto, že bude lepší převodovku vyměnit. Doma mi leží nová, tak jde jen o to ji přivézt a prohodit je. A to se taky stalo. Zatímco my ji na lodi rvali ven, v Hradci Králové ji moji kamarádi ze skupiny Abbaca s Pepou rvali do auta. Moc děkuju za to, že si našli čas a pomohli La Grace. Den utekl pracovně a podařilo se nám udržet v marině.

17.9.2016 sobota

Od rána se na lodi uklízí a pracuje na přípravách pro novou převodovku. Do toho najíždí noví lidi atd. Klasická bláznivá sobota. Když v 13:30 hod. přijela převodovka, nastal mazec.

Rychle jsme ji hodili na loď a pak šachtou do strojovny – šlo to jako po másle. Pomáhal, kdo mohl a šikovné ruce našeho báječného strojníka Míši ji během chvilky zapojili. Pak start a šlape jako hodinky!!!

V 17 hod. na palubu pouštíme na čas novou posádku a vše je jak má být… občas mám pocit, že jsem samé drama, abyste se se mnou vy doma nenudili a Jarda z KrásyJachtingu.cz měl o čem psát!

Zůstáváme v marině a jde se odpočívat – je dobojováno – bylo to fakt náročný…

18.9.2016 neděle

Dnes byl (v porovnání s dny posledními) překvapivě nudný den. Vypluli jsme na moře, všechno fungovalo!

Dopluli jsme k ostrovu Honorat a u něj se koupali. Kadeti vyrazili na prohlídku kláštera a místního hradu, a když se vrátili, tak jsme vytáhli plachty a do večera se ploužili až 2kn před port Gallice. Tady jsme hodili kotvu a hodláme tu setrvat až do rána. 

Ostrovy pred Cannes
Ostrovy pred Cannes
Ostrovy pred Cannes
Ostrovy pred Cannes

„Dobrou noc děti!“

19.9.2016 pondělí

Odpluli jsme po snídani, a v ten samý den začala v Cannes regata historických lodí – trochu mě mrzelo, že to neuvidím, protože po horizontu plují nádherné štíhlé tvary lodí pod plachtami. Ale bylo to dobře, protože směrem na Nice jsme na vodě potkali francouzskou školní loď Belem. Pozdravili jsme se výstřelem z děla a svěšením státní vlajky. Mám tuhle loď rád, je to nejmenší z největších – jen 58metrů dlouhý bark.

Royal regatta Cannes 2016
Royal regatta Cannes 2016
Royal regatta Cannes 2016
Royal regatta Cannes 2016
Royal regatta Cannes 2016
Royal regatta Cannes 2016

Oba plachtíme do Monaka. Fouká ale málo, takže i pod plnými plachtami se loď courá do 2kn. Na něco je to ale dobré – můžeme se u toho koupat.

V Monaku se ale velmi blbě kotví. Jsou tu velké hloubky až ke břehu, je to daleko člunem a když se člověk přiblíží s člunem k místu, kde by se dalo vylodit lidi, tak vždycky někdo přiběhne a křičí: NE!

Je to tu krásné, ale divné.

20.9.2016 úterý

Po obligátní vyloďovací proceduře se lidi dostali na břeh v 10 hod. a rozeběhli se po atrakcích Monaka. Casino, knížecí palác, námořní muzeum, muzeum veteránů, velký přístav atd.

Ve 14hod. je vyzvedáváme a plujeme dál. Nefouká, tak se přemísťujem jen kousek do Ville France. Je to nádherně chráněná zátoka ze tří stran. Taky je to vyhlášené to místo (pro změnu) francouzských milionářů. Na kotvě tu je obří cruise ship s 6.000 pasažéry, takže to tu musí stát za to. Po koupačce se jdem projít. Jsou tu krásné baráky ale i stará pevnost stojí za vidění.

21.9.2016 středa

Dopoledne se kadeti rozdělili na koupače/lenochy a běhače/turisty, co vyrazili na prohlídku pevnosti.

Přesně ve 12hod. se zvedl vítr o síle 15kn a tak vyplouváme na moře. Míříme k jihozápadu a plachtíme si rychlostí 5kn. Je to prima. Tedy až do okamžiku kdy se obloha zatáhla temnými mraky a moře začali bičovat blesky. Vítr začal sílit na 25-30kn. Servali jsme horní řady plachet a v tom se spustil hustý déšť. Nádherně nám to umylo palubu.

Po 2 hodinách plavby v tom blázinci jsme změnili kurz na Cannes. No co, je to klidná zátoka a pořád se tu ještě koná ta regata historických lodí. V klidu přespíme, prohlídnem si ty 100let staré krásky a zítra poplujem dál.

K večeři byli řízky.

22.9.2016 čtvrtek

Dopoledne jsme se vypravili do přístavu v Cannes. Royal regata zdejšího jachetního klubu sem zavedla opravdu nádherné lodě. Všechny ty fešandy tu stojí na dosah ruky v plném lesku a člověk si na ně může sáhnout! Kam se hrabe America´s cup. Tohle je pravá jachtařská pecka!

Royal regatta Cannes 2016
Royal regatta Cannes 2016
Royal regatta Cannes 2016
Royal regatta Cannes 2016
Royal regatta Cannes 2016
Royal regatta Cannes 2016
Royal regatta Cannes 2016
Royal regatta Cannes 2016

Odpoledne jsme je pozorovali na vodě v zálivu před Cannes při závodech. Sice fouká jen 10kn, ale o to mají ty lodě více plachet. Když skončili, vydali jsme se pod plachtami na SW a po západu slunce dopluli až před port Frejus. Už jsem tudy plul tolikrát, ale teď poprvé jsem slyšel o místních vyhlášených římských památkách.

23.9.2016 pátek

Z památek nakonec lidi nebyli nadšený – na to jak to průvodce vychvaloval. Ale to nevadilo, dopoledne v téhle oblasti už týden stejně nefouká a tak je lepší turistika, než jachting bez větru.

V poledne odplouváme. My si plachtíme a Michal se již tento týden tradičně šťourá v hřídeli. Fouká krásně zezadu. Za tmy házíme kotvu před pláží. Vítr lehá a je klid jako už mnoho nocí zpět. Je příjemné se zase vyspat.

24.9.2016 sobota

Vstáváme už v 6 hodin. Dnešní střídání se odbývá už před 9. hodinou. Následuje krátký přejezd do Porto Canto v Cannes a nabíráme lidi. Začíná nám LARP. Vše šlape podle plánu. Díky jazykové bariéře úplně neznáme příběh, ale to je jedno. Během dne jsme ve 4 lidech zvládli dva výlety pod plachtami a teď unavení kotvíme před pevností St. Margarita, ve které pokračuje ten LARP.

25.9.2016 neděle

V 01 hod. ráno budím celou posádku (tříčlennou), a pro jistotu přejíždíme naproti přes záliv před marinu Gallice. Tam je klid a mohutné vlnění přestalo.

Ráno jsem nařídil budíček o hodinu déle, ale jak jsme zvyklí, tak jsme stejně vstali. Panák se pustil do Dotahování vantů na čelenu a Mišák celý den svářel obruče které mají udržet stěžeň, aby nepraskal. Na mě zbyli zmatky se změnou místa nalodění, navážení báglů a poučení nové posádky. Večer jsme všichni tři padli do postelí jako zabitý. Pro jistotu jsme ale zase přepluli na druhou stranu pod hrad na ostr. St.Margarita. V noci chceme klid a tahle nádherně nasvětlená pevnost je úžasnou kulisou při večerním posezení na palubě.

26.9.2016 pondělí

Po snídani zvedáme kotvy a vyplouváme směr Korsika. Fouká slabě a ještě proti. Předpověď nám velké naděje na rychlou jízdu nedávají.

Vytáhli jsme všechny plachty, ale vítr slábnul a slábnul. Na moři ani vlnka a tak jsme nastartovali a vydali se na štreku dlouhou 105NM na motor. Nejdříve jsem byl naštvaný, ale všechno špatné je pro něco dobré. Klidné moře odhalilo a ukázalo: delfíny, mořské želvy a dokonce i dvě velryby. Jeden vorvaň byl už opravdu velký samec a plaval jen kousek od lodi.
Zvláštní zážitkem pro nováčky bylo koupání na otevřeném moři, v půlce mezi Korsikou a Francii nad 2,5km hloubkou a 50NM od nejbližšího břehu. Barča, nejmladší člen naší výpravy z moře síťkou vylovila prapodivná vajíčka – asi žraločí.

Velkou záhadou byl nenadálý signál a zvonící telefon – přesně v půlce tohohle širého moře. Majitel ho zvedl a ozvalo se: „Utekl vám pes! Běhá tady po vesnici, přijďte si ho honem chytit!“

Před setměním jsou už vidět krásné Korsické hory. Dojezd to ale ukazuje až 4 hod. zítra.

27.9.2016 úterý

Ve 3 hod. ráno jsme po mnoha hodinách naftingu hodili kotvu v zátoce před městečkem Century na Korsice. Po snídani všichni vyrazili na výlet po Cap Corse. Zůstal jsem tu sám a hlídám loď.

Po obědě vyplouváme. Míjíme nejsevernější výběžek Korsiky. Nefouká a naděje na vítr moc není. Měníme plány a vyplouváme směrem na Capraiu. Cestou rybařím, ale výsledky nejsou žádné.

Capraia je pořád stejná a tak ani nejdu na břeh, místo toho fňukám na hodně americkým filmem „Pearl Harbour“ a hlídka mi pěkně utíká.

Na noc se zvedá vítr a sním i vlny. Pro jistotu překotvujeme a zbytek noci je klid.

28.9.2016 středa

Všechny budím už v 7:15hod. s předtuchou příjezdu ranního trajektu a vidinou příznivého větru zvedáme kotvu a vyplouváme. Na moři stavíme plné prádlo a nabíráme kurs Elba. S předobočním větrem o síle 15-17kn La Grace rychle vyrazila kupředu.

Kolem poledne se ale vítr skoro zastavil a loď se začala ploužit. Naštěstí se na horizontu za námi objevila nádherná silueta lodi fregaty Amerigo Vespuci pod plnými plachtami a to nás přesvědčilo, že nespěcháme.  Společné fotky určitě stály na tu zajížďku.

La Grace a Amerigo Vespuci
La Grace a Amerigo Vespuci
La Grace a Amerigo Vespuci
La Grace a Amerigo Vespuci
La Grace a Amerigo Vespuci
La Grace a Amerigo Vespuci
La Grace a Amerigo Vespuci
La Grace a Amerigo Vespuci

Navečer házíme kotvu před Marciana Marinou. Ostrov Elba – jsme doma!

29.9.2016 čtvrtek

Nefouká ani vánek. V téhle oblasti se dělalo „Babí léto“. Je teplo a voda na koupání. Pro jachtaře nic moc, ale jinak si říkám, ať to vydrží! Lidi nám dopoledne vyběhli na zdejší kopec a na lodi se horečně pracuje na stěžních.

Po koupačče vyrážíme odpoledne vyrážíme do Portaferraia.

30.9.2016 pátek

Dopoledne nefoukalo a tak nám lidi běhali po památkách. Stálá posádka dělala na lodi. Michal dokončil držáky na nářadí ke kanonům. Uklidil, schoval nářadí a potom přijela na prohlídku jiná česká loď s klukem, co tu byl před pár měsíci. Aniž by jsme mu cokoliv řekli, naprosto překvapivě první, čeho si hned všiml byli držáčky. Michalovi 3x sláva a je vidět, že detaily dělají krásnou loď.

Odpoledne zvedáme plachty na celém předním stěžni a se slabým větrem plujeme rychlostí do 2kn do Baratti. Klídek, pohodička atd…

Abych se nesoustředil jen na vyprávění odkud a kam jsme dopluli, vzpomněl jsem si na jednu historku, co se stala:

Měli jsme tu jednoho opravdu dlouhého kluka a Panák mu říká: „Na brám ani nelez, jsou tam na tebe krátké šlapnice, byl by si vysoko a přepadl bys!“ Za chvilku najdu Panáka, jak stojí na palubě a může se smíchy potrhat. Co se stalo? „Koukej se, ten čahoun stojí nahoře na košovém ráhně a v klidu z něj gasketuje brámové ráhno!“

Po setmění doplouváme do zátoky Baratti a házíme kotvu.