Věk je prostě jen číslo: Nereida opět vyplula

Existenci paní Jeanne Socrates a její plachetnice Nereida (38 stop) jsem zaznamenal poprvé v roce 2012, kdy se Petr Ondráček probíjel těžkým mořem k Novému Zélandu. V oblasti plula tenkrát i Jeanne Socrates s Nereidou, taktéž na sólo nonostop plavbě kolem světa. Byl to její druhý pokus o sólo obeplutí světa – bouře u Mysu Horn však veškeré její naděje zmařila. Až třetí pokus byl úspěšný. Sólo non-stop cestu kolem světa – tedy sama na palubě bez mezipřistání na pevnině a výhradně za pomoci plachet – dokončila Jeanne Socrates v roce 2013 po téměř dvěstěšedesáti dnech pobytu na moři. Je to obrovský sportovní výkon a jachtaře, kteří nonostop sólo obepluli zeměkouli pořád spočítáte na prstech rukou. Co je však ještě neuvěřitelnější – paní Socrates bylo v roce úspěšného obeplutí 71 let. Letos je jí 74 let a na sólo nonstop plavbu kolem světa pod plachtami vyplouvá znovu.

Jeanne Socrates začala plachtit až když ji bylo kolem čtyřiceti let. Společně se svým manželem přepluli na první Nereidě Atlantik z Velké Británie do Ameriky. Po smrti manžela zůstala paní Socrates plachtění věrná, rozhodla se ale plout víceméně výhradně už jenom sólo.

Jej první pokus o nonstop sólo obeplutí zeměkoule (tedy sama a bez přestávky pouze za pomoci plachet) odstartoval v roce 2009 z Kanárských ostrovů. Kvůli závadě na lodi, kterou nebylo možné opravit na moři, byla paní Socrates nucena zastavit v Kapském městě.

Druhý pokus odstartoval roku 2010 z kanadské Viktorie a ukončila jej těžká bouře u Mysu Horn, odkud byla Nereida nucena se vrátit na Nový Zéland a pak na Tahiti, aby nakonec 1.srpna 2012 přistála v Strait of Juan de Fuca (Viktoria, Kanada), odkud vyplula.

Třetí pokus byl úspěšný. Nereida vyplula 22. října 2012 z Viktorie v Kanadě a po 25 700 námořních mil a po 258 dnech 14 hodinách 16 minutách a 36 sekundách na moři vplula opět do stejného přístavu. Stala se tak první a zároveň nejstarší ženou, která to dokázala (zaznamenáno v Guinessově knize rekorů). Titul nejstaršího jachtaře se sólo plavbou kolem světa drží Japonec Minoru Saito, který plavbu dokončil ve věku 71 let. Ale to se, jak doufá Jeanne, může příští rok změnit. Pokud se to povede, bude Jeanne nejstarším nonstop sólo jachtařem kolem globu vůbec.

Nereida vyrazila i se svou kapitánkou, která letos oslavila 74. narozeniny, na svou čtvrtou non-stop plavbu kolem světa 13. listopadu 2016 opět z Kanady a v tuto chvíli (18.11.) je na pozici 44°32,04N a 127°07,34W. Jeanne předpokládá, že plavba bude trvat 7-8 měsíců.

Existuje lepší důkaz, že věk je jen číslo? Krása jachtingu drží Jean palce!

Plavbu Jeanne a Nereidy můžete sledovat na jejím blogu http://svnereida.com/, kde jsou její denní posty vysílané přes HF rádio. Video z připlutí v roce 2012, tedy po druhém neúspěšném pokusu, najdete tady.

 

1 COMMENT

Comments are closed.