La Grace poškozena u ostrova Panteleria

Foto: facebook.com/groups/ShipLaGrace

Před několika dny La Grace zamířila k Ostrovu Palenteria aby se schovala před bouří. V důsledku počasí a hlavně silného větru v přístavu utrpěla vážné škody na trupu. Podrobnosti popisuje kapitán (v době nehody v ČR) Pepa Dvorský.   

Deník La Grace: No, nechce se mi to psát. Na palubě jsem nebyl a dokonce jsem o tom ani nevěděl. O to větší šok jsem zažil, když jsem La Grace viděl a chtělo se mi brečet…

Co se stalo:

Před 4 dny loď doplula podle plánu na ostrov Panteleria do hlavního portu na severu ostrova. Hlášeno bylo zhoršení počasí a tak se tam jeli kluci schovat. V portu bylo hodně plno a tak na ně zbylo jen jediné místo. Přistávací manévr k němu se ale nezdařil jak měl a La Grace skončila na mělké vodě kde si o nějaký kámen na dne urazila kormidlo.

Loď se podařilo vyprostit, ale bez možnosti manévrovat ji uvázali jen u nejbližšího mola. Pobřežní stráž jim přišla říct, že je to nebezpečné místo, ale bez kormidla nebylo úniku. Bouře přišla silou 44 uzlů a v porte se udělali metrové vlny. Nárazy lodi do mola protrhali všechny fendry a několikrát zpřetrhali všechny úvazová lana. Nemáme z nich nic. Domorodci z ostrova navozili pneumatiky, aby loď uchránili od návětrného mola.

Foto: facebook.com/groups/ShipLaGrace

Celá posádka je v pořádku, pobřežní stráž je z bezpečnostních důvodů vyhnala z lodě. Zůstala jen stála posádka. Časem si loď utrhla obě kobylice a odřela si celý bok. Mezi prkny jsou díry v délce metrů, naštěstí nad vodoryskou, takže do lodi neteče. Odskákala to ti řezba střílen a další věci. Stěžně sice drží už jen z pravoboku, ale naštěstí nespadli. Vazáky jsou prodřené od lan a vyviklané jak byli pod velkým tlakem. Kormidlo se podařilo zachránit. Pod vodou posádce pomohli přivolání potápěči.

Loď dnes doplula do Tuniska do port Monastir a teď stojí pod jeřábem. Musí z vody a nás čeká strašná práce i fůra peněz za nečekanou opravu. Vím, že se to může stát, ale je mi to strašně líto. Zvládneme to a zase poplujeme, ale chce se mi brečet. Byl to pro mě velký šok, protože jsem o tom nevěděl. Důležité ale je, že se to stalo poslední partě a do jara to zvládneme opravit. Moudřejší budu až loď dostanu z vody.

Foto: facebook.com/groups/ShipLaGrace