Larry Pardey, legendární jachtař, odplul do Šedých přístavů

Larry Pardey, který se svou ženou Lin inspiroval tisíce a tisíce jachtařů, zemřel ve věku 81 let. Společně s Lin upluli více jak 200.000 námořních mil, několikrát obepluli zeměkouli a o svých cestách vydali mnoho knih.

Larry, původně Kanaďan, potkal Lin v Kalifornii, kde na začátku sedmdesátých let minulého století pracoval jako profesionální skipper. Postavili pak společně 24 stop dlouhou dřevěnou Seraffyn (Lyle Hess design) a vydali se na plavbu. Celkem na Seraffyn, která byla bez motoru, strávili 11 let. V roce 1983 postavil Larry větší, 29 stop dlouhou Taleisin, také ze dřeva, také Lyle Hess design a také bez motoru. Na ní dvojice pokračoval v plavbě. Za ta léta asi není kout země, moří a oceánů, kam by nezavítali. O svých dobrodužství pravidelně vydávali knihy, například The Selfsufficient Sailor; Go small, go simple, go now, Cruising in Seraffyn, Taleisin`s Tales a další.

Bohužel, u nás ty knihy nikdy nevyšly, a to je možný i důvod, proč Pardeyovi nejsou českým jachtařům tolik známí. Kromě psaní knih byli také velkými propagátory použití vodní kotvy pro překonání velkých bouří a tak samozřejmě ani v knize Jachting v bouřích (česky IFP Publishing s.r.o. 2019) nechybí jedna kapitola od Lin a Larryho.

Poslední plavba Larryho, Lin a Taleisin vedla z Kalifornie na Nový Zéland, kde se u Larryho projevila Parkinsonova choroba. Lin se o něj starala celých pět let, až do okamžiku, kdy Larry začal potřebovat profesionální péči 24 hodin denně. Zemřel 27. července 2020.

Přejeme mu v tom velkém nebeském oceánu dobrý vítr a vždycky aspoň stopu vody pod kýlem.