Lodě na vodě, den druhý

Plachetnice Phobos 22, jedna z mála.

Dnešek byl ve znamení krásného počasí, dokonce jsem se na internetu dočetl, že padaly teplotní rekordy. No na Rašínově nábřeží určitě, bylo neuvěřitelné krásně a teplo, jako už dlouho tedy ne. I když mraky přes den občas zahrozily a občas fouklo tak, že jsme museli u Miamity zarefovat a nakonec sundat plachty, nakonec se den skvěle vydařil.

Neméně stejně tak se vydařila včerejší párty vystavovatelů – my s mou drahou polovičkou jsme se nemohli tentokrát zúčastnit, a tak jsme přepustili naše vstupenky Monice  a Pepovi Dvorským. No oba byli nadšení a říkali, že se párty moc vydařila.

Já osobně jsem se dnes trošku více prošel po výstavě – a konečně se taky pozdravil s kamarády a kolegy. Nemohl jsem minout velký stánek pana Schöna, kterého známe prakticky od jeho podnikatelských počátků, kdy si v Davli založil obchod s jedním jediným motorem a  který včera získal jednu z cen výstavy za nevšední design prodejního stánku. Skutečně byl stánek Schön Boot velmi povedený a pan Schön, jinak velmi hodný pán, jej na fotografii hlídá jako skutečný Man in Black. 🙂

Nemohl jsem minout a neprohodit pár slov s Sea Help – s paní a panem Zajíčkovými, kteří nabízejí velmi zajímavou formu pojištění pro jachtaře. Dál jsem se pak stavil na utopence u Jirky Zindulky a Pavla Burkerta (Yachtcharter), kteří letos nabízejí velmi zajímavé plavby a taky se jsem musel kouknout na paní Linhartovou, v jednom z mála obchodů s jachtařskými doplňky. S samozřejmě nesmím zapomenout na Geronima a jeho Smart Cata, kde jsem pokecali o plavbách ve Francii a o (jak jinak) víně. Taky jsem líčil na zajíčky u Playboye, abych se s nimi vyfotil jako loni, ale neměl jsem štěstí. Tak snad zítra.

Kromě výše zmíněných bylo k nalezení více obchodů s jachtařskými potřebami, literaturou, nějaké potápěčské vybavení a tak. Vzhledem k tomu, že výstava obsadila zatím největší prostor ze všech dosavadních ročníků – řada stánků se táhne skutečně od mostu k mostu a ještě na smíchovském břehu, mám z ní docela dobrý pocit. I když mě, jako obdivovateli plachet, plachetnice na výstavě značně chybí (zatím jsem napočítal asi 4 i s Miamity plus nějaká malá okruhovka), přesto vypadá výstava fajn.

V 50% výprodeji pod železničním mostem (Imramovský marine) jsem si dneska koupil Gotop bundu a mikinu a moje polovička také. A vzhledem k tomu, že návštěvníci dnes docela vlídně utráceli i za knihy, považuju tenhle den za vydařený.

Co mě však silně vadí je, že vystavovatelské průkazy každý den ráno ostraha u brány procvakne v místě určeným pro daný den. A pak se tváří, jako že na vystavovatelský průkaz už bylo „projdeno“ a když si skočíte přes ulici pro rohlíky, můžete mít problémy. Ale to je samozřejmě hloupost. Vystavovatelský průkaz musí být přenosný, protože jsme na stánku 5 dní od devíti ráno do sedmi večer a musíme se prostřídat. Účast na výstavě není laciná a tak by organizátor mohl vystavovatelům ulehčit od zbytečných obstrukcí.

No koukněte na fotky. A ještě něco – aby vás to nemýlilo – moje psaní není žádný PR článek. Píšu jak mi zobák narostl a o tom, co jsem zažil a nikdo si to u mě neobjednává. Ostatně jako vždy. Krása jachtingu vždycky psala a píše co si myslí :-).

Tak zase zítra – a nezapomeňte, film Martina Dolečka se promítá od 16:00 a pokud byste ho chtěli na jeho plavbách podpořit, kupte si jeho DVD!

Jarda Foršt