Martin Doleček: Dobyl jsem Nový Zéland!

Přátelé, rodino a všichni, kdo sledujete mou plavbu, 3. 12. 2014 se mi podařilo doplout na Nový Zéland do chráněného kotviště Opua, a tím uzavřít první polovinu celé plavby.

V lednu 2015 to budou přesně dva roky, kdy jsem s lodí Alya II vyplul na cestu kolem světa z Kanárských ostrovů. Při plavbě Atlantickým oceánem mi pomáhal Pepa Prokop nejen z důvodů bezpečnosti po nemalých úpravách lodi, ale i se záměrem natočit další zajímavý film v jeho osobní postprodukci. Technické problémy hlavně kolem motoru, a tím nedostatek financí na plavbu dál, mě donutily zůstat na ostrově Martinik uvázaný ke kořenům mangrovu přes hurikánovou sezónu. Musel jsem hledat práci a čekat na další možný okamžik. Díky možnosti přivýdělku u přátel jsem mohl v dubnu 2014 oficiálně odstartovat můj velký sen s názvem Sám na plavbě kolem světa.

Mé putování a průběh plavby bylo možné sledovat na www.krásajachtingu.cz, www.marindolecek.com, nebo na mém osobním profilu facebooku Martin Doleček.

Kdo plavbu sledoval, ví, že jsem se od té doby denně ocital nejen na místech nádherných, kde by každý z nás nejraději žil celý život, tak ale i v situacích a místech opravdu životu nebezpečných. Zároveň s problémy zdravotními, technickými kolem lodi, s byrokracií, kriminalitou. Ocitl jsem se s lodí jak na pláních oceánu v totálním bezvětří, tak i v elektrobouřích, silném větru a rozbouřeném moři, kde by málo kdo z nás chtěl být déle než je nezbytné.

Atlantický oceán, Karibské moře, Panamský průplav, Tichý oceán, ostrovy Galapágy, Markézy, korálové atoly Tuamotus, Tahiti, království Tonga, Tasmanské moře, Nový Zéland…. Více jak 12000 NM, několik měsíců v nejistotě, jestli vás ještě všechny, přátele i rodinu, vůbec uvidím.

Plno přátel i rodina mi držela pěsti. Neptun se nikdy nerozzlobil natolik, abych to nedoplul… a já si toho moc vážím a je to pro mě velké vítězství po všech těch nemalých úsilích.

Lodní kasa je teď po plavbě skoro prázdná, Alya utrpěla škody, které jsou potřeba na další plavbu vyřešit. Netroufnu se na další polovinu plavby vydat bez záchranného ostrůvku, satelitního spojení a dalších nutností, na kterých jsem šetřil dodnes a tím opravdu riskoval.

Otevřel jsem nedávno speciální bankovní účet, na kterém je možné mi dobrovolně pomoci projekt udržet, avšak není to tak jednoduché, jak by se třeba někomu zdálo. Z nedostatku financí i času k pokračování, nutným přípravám lodi a plno jiným okolnostem a nabídkám jsem se rozhodl zapůjčit si na letenku, a leden a únor se věnovat speciálním projekcím nejen na veřejnosti, ale opět i na školách v ČR.

Všichni, kdo se rozhodnou navštívit jakékoliv z mých vystoupení, zároveň rozhodnou i o tom, jestli budu moci v plavbě pokračovat dál, či ne…. v případě neúspěchu jsem se rozhodl dále v plavbě nepokračovat a uznat porážku v této drahé době.

Hlavní program bude postaven na zmiňovaném filmu DEATH OR GLORY – The Atlantic ocean, experimentálním cestopisném dokumentu vytvořeném Pepou Prokopem. Druhá polovina vystoupení bude vedena formou besedy, kterou budu provázet já nejen nevšedními záběry z plavby Pacifikem, ale i s vyprávěním neuvěřitelných zážitků, co mě potkaly, které vás úžasně pobaví, a nebo i smrtelně vystraší, tak jako mě. Připravuji také své hosty a program bude určitě vyčerpávající a zároveň i nezapomenutelný. Podrobnosti k programu a možnosti shlédnutí upoutávek k filmu budou opět na místech, kde se o mě dozvíte.

Všechny, koho má plavba s Alyí II i její budoucnost zajímá a chtěli by tím i pomoci, srdečně zvu a samozřejmě, že první výhoda všech, kdo mi dobrovolně přidal na konto, je, že budou mít při přihlášení vstup zdarma. Přeji všem pěkné svátky, bohatého Ježíška, šťastný nový rok a těším se na šťastné shledání v roce 2015.

S pozdravem a velkým díky za pozornost

KPT Martin Doleček NZ

Zdraví kapitán!
Zdraví kapitán!