Námořní katastrofy Pavla Burkerta

28.2.2013 se na Praze 4, v hotelu Globus konala jedna ze série přednášek, kterou toto jaro provádí známý jachtař Pavel Burkert a jejichž pořadatelem jsou charterové agentury AZ Yacht a Yachtcharter, v čele s Honzou Hanzlem a Jirkou Zindulkou, které většinou již také jistě znáte.

Pavel Burkert je zkušený jachtař, studovaný hydrodynamik, meteorolog, ale hlavně kapitán, který na moři naplul spoustu mílí, spoustu toho zažil, a tak jsou jeho přednášky vždy velmi zajímavé. Nejde nevzpomenout jeho sérii  přednášek meteorologických (proslulá meteorologická metoda čtyř kalíšků) nebo přednášky o trimování plachet. A právě ve čtvrtek se konala novinka v sérii přednášek – a to o námořních jachtařských průšvizích.

Přítomní jachtaři
Přítomní jachtaři

U toho jsme samozřejmě nemohli chybět, a tak jsme se onoho dne sešli s dalšími asi padesáti jachtaři natěšenými, co všechno nás může na moři potkat. A bylo věru co poslouchat. Pavel Burkert velice metodicky rozdělil a popsal jednotlivá slabá místa na lodi a vznik potenciálně nebezpečných situací, vše pak následné dokreslil skutečnými příběhy, při kterých si nejeden přítomný skipper, včetně třeba mě, potají sáhl do svědomí a děkoval Neptunovi, že jeho vlastní chyby nevedly k fatálním důsledkům.

Ne všichni mají takové štěstí – na přednášce se probíraly a rozebíraly případy, které se skutečně staly a které vedly k majetkovým ztrátám, v několika případech i ke ztrátám na životech. Probíral se zde například i případ ztroskotání lodě Selena (najdete také na Kráse jachtingu) nebo smrtelná kolize motorového člunu a plachetnice nedaleko Rogoznice.

Pavel při přednášce
Pavel při přednášce

Celá přednáška, velice poutavá, byla doplněna mapami, grafy a filmy a každý účastník si také odnesl malá skripta, popisující jednotlivé případy. Byl to rozhodně dobře strávený večer a odcházeli jsme všichni plni předsevzetí, že budeme na moři na bezpečnost dbát ještě více, než doposud. Moře prostě není Tálinskej rybník, to je stará vesta.

A tak na závěr patří díky jak Pavlovi, za jeho brilantní výkon za přednáškovým pultíkem, tak Honzovi Hanzlovi za organizaci celé akce.
NEUVERITELNA_NAMORNI_600x400_NEWA kdybyste si někdo chtěl přečíst něco víc  tom, co se všechno na moři může stát, zkuste knihu Neuvěřitelná námořní dobrodružství, předvánoční novinku z produkce jachtařské edice IFP Publishing. Alespoň jeden příběh za všechny – o závodu Fastnet Race z roku 1976, si můžete přečíst i zde, na KJ.

jfo

2 COMMENTS

Comments are closed.