Neohrožená

Lidstvo je plemeno zvědavé, vynalézavé a bláznivé, kdykoliv připraveno udělat další, ještě bláznivější věc, která bud‘ vede v lepším případě do sbírky kuriozit, v horším rovnou na hřbitov. Avšak zdaří-li se, může vést až ke hvězdám nebo do učebnic dějepisu. A totéž platí i pro projekt Undaunted (Neohrožená), na který jsem narazil při brouzdání internetem.

Undaunted je plachetnice dlouhá 3 stopy a 6 palců (ano čtete dobře, je to přibližně jeden metr), se kterou se její konstruktér a majitel Matt Kent pokouší překonat Atlantik. Pokud by se mu to povedlo, šlo by o přeplutí Atlantiku doposud nejmenší lodí vůbec.

Matt Kent spustil svůj projekt již v roce 2012 a za tu dobu vyvinul velice originální plavidlo, které by mělo Atlantik překonat. Délka na vodorysce 3 stopy a 6 palců, ponor 1,5 metru, hmotnost plně naložené lodí asi 900 kg, konstrukční rychlost trupu 2,5 uzle, oplachtění čtvercové s možností zmenšování plochy plaveb. Trup je z hliníku.

Již od pohledu je plavidlo velmi svérázné. Daleko spíše než plachetnici připomíná velký hranatý špunt, nebo napůl vynořenou věž malé ponorky. Matt počítá, že při rychlosti kolem 2 uzlů mu cesta zabere 3,5 – 4 měsíce při startu z Kanárských ostrovů s cílem v Karibiku. Uskladnění a výběr zásob na tak dlouhou dobu není jistě jednoduchá záležitost nemluvě o spánku a alespoň o minimálním pohybu jachtaře. To všechno dělá z takové přeplavby neuvěřitelný sportovní výkon, dle mého na hranici lidských možností.

První pokus o překročení Atlantiku z Kanárských ostrovů provedl Matt na začátku dubna loňského roku. Nepříznivý vítr, technické problémy a dokonce kolize s jednou z návštěvnických lodí ho však donutila k návratu a odložit start.

Druhý start se měl konat v prosinci 2017, a i když byla loď připravena, přístavní autorita (Port Police) nedala Undaunted povolení k odplutí. Požadovala pojistnou smlouvu alespoň na 300.000 EUR a kladné stanovisko pobřežní stráže na Floridě, odkud Matt pochází. To vše zhatilo plán odplutí, a tak Undaunted zůstala na La Gomeře a Matt se vrátil domů. V současné době řeší, jak tuto zapeklitou situaci vyřešit. Zajímavé je, že při prvním pokusu přístavní autorita neprotestovala (asi měl službu jiný důstojník, he-he  pozn.red.).

Stav tohoto jistě nebývalého projektu můžete sledovat na stránkách Undaunted včetně mapy s polohou lodě. Také tam najdete možnost Matta podpořit finančně. Facebookové stránky lodičky najdete zde.

Držíme Mattovi palce a budeme jej dál sledovat!

Uveřejněné fotografie pocházejí z Mattova facebookového profilu The Little Boat Project.