OGR2023: Aktuálně z plachetnice Maiden

Stav k 7.10.2023

Zpráva od Saly, členky pobřežního týmu S/Y Maiden

Čtyřčlenná vedoucí skupina včetně Maiden je nyní po poměrně snadném průjezdu rovníkovými tišinami zase „on the road“. I když jsem si jistá, že to jako snadné nevypadalo, protože při tom snadném průjezdu seděli všichni na palubě, a pekli se v horku a proklínali bezvětří. Říká se, že pro námořníka je bezvětří horší než bouře a něco na tom je.

Nyní se vedoucí lodě rychle dostávají do jihovýchodního Atlantiku, směrem na západ. Lodě střední části flotily měly průjezd složitější, protože v době jejich příjezdu se pásmo tišin více rozšířilo. Je Esprit se při hledání větru vydal velkým šlágem na východ.


Nyní všechny lodě plují pod plnými plachtami, jen ty na chvostu stále bojují. A ovšem Outlaw , která je daleko na východě kvůli jejich setkání setkání s chlapíkem v kánoi, který možná potřeboval nebo možná nepotřeboval pomoc. Neměli jinou možnost než mu pomoci. (Tady jsme o tom psali více). Pokud ale budou mít štěstí a dobrý vítr, mohli by být v Kapském městě velmi rychle, protože jejich vynucená trasa je o dost kratší.


S/Y Maiden překročila rovník v neděli brzy ráno (minulý týden, pozn. red.) a Neptunovi byly přinášeny různé oběti. Některé posádky provádějí pro ty, které poprvé překračují rovník, poněkud sadistické obřady. Patří k nim polévání hlav páchnoucími lektvary a podobně. My na Maiden jsme nic takového nedělali, protože nikdo nechtěl ještě víc uklízet a přidávat se k nepříjemnostem na palubě nám přišlo hloupé.
Tanja měla miniatury rumu, které jí darovala naše nejstarší příznivkyně, devadesátiletá Biddy Sowardová. Ta předběhla svou dobu a mezi svými dobrodružstvími se plavila s jednou rukou přes Severní moře. Rum byl dán Neptunovi jako oběť na rovníku. Někteří z nás ten den Neptunovi docela záviděli!

-Sal

  • Sally (Sal) Hunterová byla členkou původní posádky Maiden, která v letech 89/90 obeplouvala svět v závodě Whitbread Race. Sal se připojila k pobřežnímu týmu Maidenu po dobu závodu Ocean Globe Race, sleduje Maiden a informuje nás o aktuálních informacích z analýzy plavby!