Předvánoční pravidelné setkání ČANY

Richard Konkolski čile podepisuje svou novou knihu.
Richard Konkolski čile podepisuje svou novou knihu.

Jako každý rok před Vánoci, i letos nastalo setkání členů ČANY – České asociace námořního jachtingu – za účelem předání informací z plaveb, ocenění těch nejzajímavějších plaveb a taky za účelem jen tak si pokecat a poklábosit v předvánočním čase.

Nabitý program sliboval – a také nakonec splnil – zajímavou podívanou a slyšenou. Mezi hosty totiž tentokrát nechyběl ani Petr Ondráček, který byl loni touto dobou na své osamělé plavbě světovými oceány a účast slíbil i Richrad Konkolski, legenda mezi českými jachtaři.

Zahájil Zdeněk Žižka a Martin Blagojev s velmi zajímavým příspěvkem na téma AIS na palubě plachetnice, i s využitím mobilních operačních systémů Android nebo iOS (pokusíme se k tomu vrátit v samostatném článku). Hned po nich následoval Richard Konkolski, který představil svou novou knihu a seznámil posluchače se svým (ambiciózním) vydavatelským plánem. Mluvil velmi příjemně, odpovídal na dotazy a posléze u stolečku podepisoval své knihy – fronta, která u stolečku vznikla, byla značně dlouhá. Bohužel, Richard pospíchal, protože ten den měl ještě další křest své knihy v Lucerně a tak bylo setkání s ním kratší, než by si byli přítomní jachtaři přáli.

S velmi zajímavou přednáškou, kořeněnou charakteristickým suchým (místy až černým) humorem, přišel Stanislav Bílek, když vyprávěl o cestě plachetnice NEREID kolem Evropy. Ze Švédska až do Turecka mořskou cestou, tedy Kanálem, přes Biskaj a pak Středomořím – inu značný počet mil. Zvláštností bylo, že NEREID má džunkové oplachtění, a že tedy plavba nepostrádala půvabu objevování neznámého.

Bezpochyby zlatým hřebem večera se stal Petr Ondráček, který pustil film natočený ČT2, pořadem Port a současně jej po skončení doplnil mnoha informacemi ze své plavby, která po právu vstoupila do dějin českého, a klidně můžeme říct i světového jachtingu. Škoda jen, že bylo již málo času a tak si všichni musí počkat na další informace do Libštátu, kam Petr slíbil přivést již hotový film, který na plavbě natočil.

Kromě toho, že se povedlo živě se spojit  Milanem Koláčkem z Francie, (gratulujeme k úspěchům!) a že došlo k předání cen za nejhodnotnější plavby 2012, vystoupil na setkání také kapitán Pepa Dvorský s informacemi o ztroskotání brigy La Grace, o její záchraně a o tom, co má La Grace v plánu dál.

Setkání bylo tradičně velmi milé, stálo za to se vidět i s těmi, které člověk třeba během roku míjel a také se zase potkat s těmi, které člověk potkává na moři nebo na dalších jachtařských akcích.

Obsluha v restauraci také tradičně nezklamala  a podala opět vrcholný výkon, čímž si podržela první příčku v soutěži o nejhorší obsluhu v restauraci vůbec. Byl jsem velmi zvědavý, s čím vyrukují tentokrát a na žebříčku se udrželi díky výkonu, kdy nás nenechali si sednout si u prázdného stolu ve výčepu, s tím, že je štamgastů (bylo prosím skoro 23:00) i přes naše ujišťování, že jakmile štamgasti přijdou, stůl jim uvolníme. Čímž nás vyhnali z hospody, protože v sále zpíval Vašek Koubek (pouštěl taky velice zajímavý film) a my tam nechtěli rušit. Tak jsme šli. K prvnímu místu obsluze gratulujeme.

KJ

Odkaz na ČANY: www.cany.cz