Rekordní vlny ve Středomoří

foto: surfertoday.com

Bouře Gloria, která se začátkem minulého týdne přehnala španělském a západním středomořím zasáhla Baleáry a jihovýchodní pobřeží (Andalusie, Valencie a Katalánsko). Ostrovy a pobřeží byly zasaženy silným větrem (144 km / h) s deštěm, sněhovými kalamitami a povodněmi, které způsobily rozlité toky a rekordně vysoké vlny které zasáhly pobřeží.

Španělští meteorologové a oceánografové naměřili vlny o výšce 8,44 metru před přístavem Valencia. Doposud největší vlny měly výšku 8.14 metru a naměřili je u Mahonu na Menorce. Podle odhadů mohli jednotlivé vlny dosáhnout i výšku 13 metrů. Vědci pro tyhle měření uvádějí výšku pomocí tzv. Significant Wave Height, což je parametr měření výšky vln přeložitelný jako „významná výška vln“. Ten není rovný maximální výšce jednotlivých nejvyšších vln, ale je to údaj vzniklý statistickým výpočtem. Při něm se měří výška všech vln, ze kterých se následně vybere třetina nejvyšších a jejich průměrem získáme onu významní výšku vln kterou naměřili ve Španělsku.

 Měření výšky vln zajišťují tzv. hlubinné bóje. Jsou zakotveny v hloubkách 400 až 2 000 metrů a nesou senzory měřící oceánografické a meteorologické údaje jako mořské proudy, salinitu, teplotu moře, rychlost větru, teplotu vzduchu a právě výšku vln. Surové data zpracovává počítač na bóji a vysílá do příslušného vědeckého centra.