RUBY čelovka. Prostě čelovka

Když jsem na stránky Krásy jachtingu psal o zkušenostech s čelovkou Fenix HL60R, nešetřil jsem chválou. Asi jsem to ale trochu přehnal. Čelovku mi zabavila Skipřenka, moje životní láska a skipper stejně jako já. A už mi ji nevrátila. A používá ji. A je s ní moc spokojená. Ale moje čelo osiřelo (HL30 totiž začala používat dcera, taktéž skipper; to je tak, když jsme doma čtyři kapitáni). Naštěstí moje čelo neosiřelo nadlouho a shodou okolností jsem o Vánocích 2018 získal další čelovku, tentokrát Fenix HM51R RUBY. Řekl jsem si, že jestli bude dobrá, tak už ji nikomu nepůjčím!

Ruby je mrňavka. Když to srovnáte s HL30 nebo HL60, je Ruby prostě prcek. Je nejenom malá, ale je i extrémně lehká. Se svými 77 g je víc než o polovinu lehčí než HL60 a i rozměrově je skoro poloviční. Je to dáno úplně jiným způsobem jejího zavěšení na popruhu. Čelovka sama je pouze váleček obsahující elektroniku, diodu a akumulátor, umístěný v gumovém „loži“. To má několik výhod. Gumové lože je lehké, dobře se nosí na čele a čelovka se v něm dá velmi snadno naklápět – tření v loži zajišťuje, že dobře drží při jakémkoliv úhlu naklopení. (Daní za to je, že to naklápění jde malinko ztěžka.) Kromě toho čelovka disponuje nabíjecím konektorem na jedné straně a ovládacím tlačítkem na druhé straně. A to je vše. Vskutku minimalistický koncept.

Koneckonců, podívejte se sami. V souladu s modními trendy nedám sem fádní fotografii, ale naopak provedu UNBOXING, jako správný jůtůber, což mě naučil Pavlásek v jednom svém standup vystoupení. Takže: UNBOXING.

Co v balení najdete? Samotnou čelovku s gumovým ložem navlečenou na pásku, náhradní gumové lože, kabel mini USB a sadu náhradních těsnění, protože čelovka je samozřejmě vodotěsná. Což mě přivádí k parametrům.

Vodotěsnost IP68 (2metry pod vodou), pádoodolná z jedno metru (spadla mi několikrát v náklonech ze stolu – vzhledem k tomu, jak je lehká a ještě má gumové lože, se jí nic nestalo). Disponuje čtyřmi režimy bílého světla, od nejslabších 9 cd (candell) s dosvitem 6 m a výdrží 110 hodin (tok 3 lumeny) až po velmi slušných 1800 cd, s dosvitem 85 m a výdrží 80 minut (tok 500 lumenů). Pro srovnání, HL60 má maximální svítivost 3396 cd při toku 950 lumenů). Tabulkově si RUBY vede na svou velikost a cenu velmi dobře. Ale má to, co já vždycky od čelovek chci? Moje základní požadavky na čelovku pro jachtaře jsou už docela dlouho neměnné. Jsou to: dobíjení přes USB, vodotěsnost a (hlavně!) červené, nezávisle ovládané světlo. Jako jachtař musím vyzdvihnout právě ten poslední bod – dosažení režimu červeného světla přeblikáváním ostatních bílých režimů je na lodi krajně nepraktické a nežádoucí. Cholerickému kormidelníkovi to v noci v kokpitu uděláte jenom jednou…  Z tohoto punktu je RUBY v pohodě. Všechny tři body splňuje!

A jak je na tom v praxi? Ono vlastně není moc co psát. S čelovkou jsem letos na moři strávil čtyři měsíce. Cestovala se mnou podél Peloponésu až na Krétu a zpátky a celou dobu našeho courání v jižním Řecku. Chovala poslušně a ctnostně, jednou dokonce zastupovala rozbité kotevní světlo. Dobíjel jsem ji asi dvakrát. Na ovládání jsem si rychle zvykl a také na to, že je lehoučká, výkonná a opravdu skladná. Cenově vychází levněji než její kolegyně HL60R, má ovšem také nižší výkon. Nicméně, já jsem při běžném používání na výkonové omezení nenarazil.

Takže závěr. Za prvé. Určitě ji můžu doporučit, zejména těm, kteří hlídají každý gram v zavazadle, ale nejen těm. A za druhé, už ji nikomu nepůjčím.

Tak ahoj, dobrý vítr i světlo přeju!