Sporná akceptace RYA Day Skipper licence v Řecku – POKRAČOVÁNÍ

Článek o (ne) akceptacy RYA Day Skipper licencí v Řecku vyvolal značný ohlas. A povedlo se zjistit další informace o tom, jak se celá věc dále vyvíjí. Nejde o informace úplně ověřené, nicméně z hodnověrného zdroje.

Především se zdá, že krok řeckých zákonodárců, který prakticky znemožňuje půjčení lodě na průkaz RYA Day Skipper, se značně nelíbí řeckým charterovým společnostem. Ty daly celou věc k soudu a dosáhly předběžného opatření, který pozastavuje platnost zákona. Ale. (v Řecku je vždycky nějaké to „ale“). Zdá se, že si sice můžete s Day Skipperem půjčit v Řecku loď, ale musíte to doložit dalšími informacemi, kterými (zřejmě) jsou:

  • Počet naplutých námořních mil
  • Velikosti lodí, na kterých jste pluli
  • Místpřísežné prohlášení, že umíte řídit loď
  • Místopřísežné prohlášen, že nebudete plout v noci

Co je důležité – tohle všechno musíte dodat charterovce dřív, než dorazíte do Řecka (zřejmě). Takže velmi doporučuji zjistit si všechno u vaši charterovky dostatečně dopředu! V Řecku panuje tradiční chaos a provádění příkazů poslaných zhora se liší na úrovni měst, respetive přístavů. Někdě chtějí něco, někde jinde chtějí něco jiného. Takže to nepodceňte.

Poznámka: Za mě je tohle bezprecedentní krok, protože Řecko si přisvojuje právo zákonem hodnotit kvalitu certifikátu vydávaného jiným státem. A to je něco úplně jiného, než mezivládní (mezistátní) dohoda o akceptaci průkazů. Příště se jim třeba nebude líbit český řidičský průkaz B, ale C bude v pořádku. Nebo tak něco. Utopie? No – možná ne tak velká.

Situaci dál sledujeme