Uzly a lana – to je oč tu běží!

Půjčená plachetnice pod Zvíkovským hradem s kapitánkou Tetris.

3dcover_250_uzly_pruhlSedím na palubě třicetistopé plachetnice na Orlické přehradě. Jezdím sem každý rok, vždycky seberu pár kamarádů, opráším svůj VMP průkaz a pronajmeme si na víkend plachetnici. Jsou to úžasné víkendy, já mám úžasné kamarády a moc si to užívám. Když má někdo zájem, ráda mu vysvětlím ovládání plachetnice, trimování plachet nebo základní manévrování u mola. Ale jediné, co se vždycky všichni chtějí naučit, jsou uzly.

No tak tady sedím na bortu, mám v ruce konec otěže geny a kouká na mě šest lidí, kteří čekají, že jim dokonale předvedu a vysvětlím dračí smyčku. Vzít konec lana, udělat smyčku, drak leze z jezírka…chytá princeznu… Že by bylo jezírko obráceně? A z jaké strany že drak chytá princeznu? I když normálně bez stresu základní uzly zvládám, při tom, že mě sleduje tolik kamarádů, se mi to povede až na potřetí. No, stydím se.

Po ukázce dračí smyčky, lodního uzle a refovacího uzle (vím, že existuje ještě něco jako škotový uzel a podobně, ale o tom posádce radši vůbec neříkám), následuje salva otázek. A v čem je lodní uzel lepší než ambulantní? Proč se dračí smyčka používá na plachty? Proč nemůžu fender uvázat jak tkaničku? Většinu odpovědí si vymýšlím, i když se snažím aspoň poctivě. A takhle to vypadalo každý rok. Až do teď.

Minulý rok se mi dostala do rukou kniha od společnosti RYA, Royal Yachting Association. Je to jedna z nejuznávanějších a nejznámějších jachtařských organizací po světě. A u knížek to platí také. Ta kniha se jmenuje Uzly, lana, úvazy – kompletní průvodce. A musím tedy říct, že je opravdu kompletní.

Začátek je teoretický, o typech lan, splétání, konstrukce a smotávání. Věděli jste, že různá lana se mají různě smotávat do panenky, podle toho, jakou mají duši a jak jsou spletené? Já ne. Šetří se tak jejich opotřebování a prodlužuje životnost. V další kapitole se představí základní uzly, koncové pojistky, oka, osmičkové uzly, škoťák, lodní smyčka, škrtící uzel,…je toho víc než jsem tušila. Třeba to, že se dá dračí smyčka vázat asi pět způsobů, podle toho, v jaké situaci ji potřebujete.

Lodní smyčka
Lodní smyčka

dračí smyčka
dračí smyčka

škrtící uzel
škrtící uzel

Nejlepší ze všeho je, samozřejmě kromě přehledných a srozumitelných ilustrací, jak uzel uvázat, vysvětlení, na co se ten konkrétní uzel používá a hlavně proč. Že některý drží více na jiných lanech, jiný na zábradlí, jiný je lepší na kluzké povrchy a jiný se zase hodí do mokra. V jiné kapitole jsem zase našla spojky a úvazy, které jsem snad naživo nikdy ani neviděla.

Moje nejoblíbenější část knihy jsem si sama pro sebe pojmenovala „uzly do života“. Jak uvázat kus prkna jako bocmanskou sedačku, aby to bylo bezpečné. Jak správně přivázat dlahu ke zlomené noze. Máte na palubě lahev nějakého dobrého pití, ale nemáte držáky a bojíte se, že lahev spadne? Udělejte si oko na zavěšení a lahev pověste třeba na zábradlí! Nebo si můžete vyrobit stylový popruh na dalekohled, natahovací šňůrku na brýle nebo na kapesní nůž. Je zde také celá kapitola věnovaná ozdobným uzlům. Jak si udělat prstýnek z lanka, rohožku před dveře, ozdobné uzly na zábradlí nebo kormidlo.

rohožka z lana
rohožka z lana

Popruh na dalekohled
Popruh na dalekohled

turban
turban

Samozřejmě že si všechno nepamatuju. Mám doma na pelesti postele přivázané tři vázačky a trénuju si cca 10 uzlů, které používám nejčastěji. Na všechny plavby budu brát tuhle knihu s sebou – posádky si rády počtou, když zrovna nebude foukat nebo bude obědové pauza.

A pro začátek jako ochutnávku – zkuste ebook zdarma 6 uzlů, které postačí http://ifp-publishing.info/znateuzly/

Samotnou knihu najdete tady.

[vc_raw_js]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[/vc_raw_js]