Život na lodi: Jak být dobrou posádkou

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

V minulém článku jsme si představili deset tipů, jak být podle Jamese Stevense lepším kapitánem. Na úspěchu a zážitku z plavby má ale posádka stejný podíl jako kapitán, a proto se v dnešním pokračování podíváme na tipy pro posádku.

Posádka: Jak být užitečnější na palubě lodi

1. Mějte chuť se učit

Prakticky všichni kapitáni oceňují entusiasmus a snahu více, než samotné znalosti a zkušenosti. Člen posádky, který je ochotný a zapálený do plachtění se více ptá, naučí se toho nejvíce, při výměně směn bývá první na palubě a dobrovolně se hlásí k mytí nádobí. „Experti“, kteří se nemohou dočkat, až vytknou kapitánovi to, co dělá špatně, tak populární nejsou. Nějaké znalosti jsou nicméně vždycky užitečné. Na kurzu RYA Competent Crew můžete položit otázek kolik chcete, a profesionální instruktor je zodpoví všechny. Naučíte se tam zacházet s bezpečnostním vybavením a zjistíte, kde bývá uloženo. Znalosti z kurzu RYA Sea Survival vám pak mohou někdy v budoucnu zachránit život, a navíc je to neuvěřitelná zábava.

2. Buďte připraveni

Půjčte si nebo zakupte voděodolné oblečení, které je skutečně voděodolné. Staré oblečení prosakuje, což je zvláště nepříjemné za vlhkého počasí. Ze stejného důvodu jsou nezbytné také kvalitní jachtařské boty.

Budete potřebovat nějaké pohodlné, teplé oblečení, ale zase si nemusíte brát celý svůj šatník. Na moři je chladněji, proto je nezbytná flísová bunda a čepice. Věci si zabalte do měkkých zavazadel, která se dají složit a dobře uskladnit. Klasické kufry nebo zavazadla na kolečkách jsou neskladná, a navíc mohou poškodit dřevěné obložení lodě.

Čelovka je vždycky užitečná, nějakou kosmetiku a věci na osobní hygienu budete potřebovat také, ale nezapomeňte, že místa je na lodi málo. Pokud nedokážete sbalit všechno do jednoho zavazadla (s možnou výjimkou spacáku), máte toho příliš mnoho.

3. Buďte pořádní

Před vyplutím se vždy ujistěte, že je veškeré vybavení bezpečně uloženo na svém místě. Mobil na stolku v salónku či sluneční brýle ledabyle položené na poličce mají nepříjemný zvyk končit pod nohami posádky už při prvním náznaku větru.

To samé platí na palubě. Prázdné hrnečky hned umyjte a uložte tam, kam patří. Lana musí být svinuta a uložena na svém místě. Až se setmí, každý by měl vědět, kde najít potřebné vybavení, popřípadě kam bylo uloženo. Obzvláště důležité je, aby byl uklizen salonek, z důvodu bezpečného pohybu po lodi bez zakopávání o oblečení, zavazadla a jiné věci.

4. Seznamte se s lany

Než dorazíte na loď, naučte se pár uzlů z knih nebo z internetu a na lodi je procvičujte, kdykoliv budete mít chvilku volného času. Dračí smyčka, lodní uzel či rybářská spojka vám na palubě poslouží dobře. Při příchodu na palubu se poohlédněte po výtahu hlavní plachty a kosatky. Zjistěte, kde jsou lana pro ovládání kikingu, jezdce hlavní a přední plachty a zadního stěhu, a podívejte se, jeslti dokážete zjitit, jak funguje systém refování. Je vhodné pořídit si ilustrovanou instruktážní knihu. Naučte se vázat fendery a uvázat lano na vazák nebo do panenky.

posadka_35. Seznamte se s lodní kuchyní

Pokud jste na pochybách, udělejte čaj. Posádka v kokpitu vždy nadšeně ocení, pokud jí podáte horký nápoj s něčím malým k zakousnutí, ale nejdřív se naučte, jak na to – vaření na moři je velmi odlišné od toho na zemi. Když připravujete čaj, vždy držte konvici v jedné ruce a hrnek v druhé. Hrnek se totiž dá odložit pouze prázdný a to do dřezu. Konvice patří zpátky do závěsného vařiče.

Před vyplutím se svého kapitána zeptejte, jak je to s plynem. Na mnoha lodích se plyn zapíná a vypíná na bombě stejně tak jako se musí zapnout na centrálním vypínači v kuchyni. Ať už je protokol jakýkoliv, vždycky ho pozorně dodržujte.

6. Seznamte se s lodním záchodem

Používání lodního záchodu nemusí být příjemnou zkušeností pro ty, kteří na něj nejsou zvyklí. Překonejte svůj stud a na začátku plavby se zeptejte, jak se používá. Je to velmi důležitá součást lodi – což zjistíte v okamžiku, kdy se ucpe (existuje nepsané pravidlo, že ten, kdo ho ucpal, ho musí zase uvolnit, což nikdy není příjemný úkol). V zásadě čím více vody napumpujete, tím lépe, protože odpadní trubice může být až 2 metry dlouhá. ten, kdo ho v zimě bude opravovat, vám zaručeně poděkuje, že jste ho poctivě proplachovali a tudíž se žádný odpad neusadil v trubkách. A pánové, sezení může ušetřit práci při úklidu.

 

7. Zapojte se do dění na palubě

Je to ten nejlepší způsob, jak se naučit principy trimování a křižování po a proti větru – základních kamenů jakékoliv kariéry coby jachtaře. Pokud si nejste jisti, jak používat vinčnu, zeptejte se – ne proto, že by byly těžké na používání, ale protože jsou velmi silné. Běžnou chybou je navíjet lano na vinčně bez sledování druhého konce lana, což může způsobit poškození nebo i poranění.

Kapitán vám vysvětlí, jak používat záchranné vesty a pomůže vám, aby vám ta vaše seděla. Pokud je počasí špatné, kapitán vám dá za úkol připnout se k pevným místům v kokpitu. Pokud se cítíte na lodi nestabilně, připněte se klidně bez vyzvání.

posadka_58. Buďte ostražití

Kapitáni jsou rádi informováni a ještě raději jsou, když vědí, že posádka je v tom s nimi. Dobře se rozhlížejte – nejen po dalších jachtách a lodích, ale také po změnách na hladině moře, kde tmavší barva znamená více větru, či po počasí, které by mohlo nějak ovlivnit vaší loď. Také řekněte svému kapitánovi, pokud jste hladoví, je vám zima nebo máte mořskou nemoc.

Kromě dobrého trimování plachet se také rozhlížejte po palubě po lanech, která visí přes palubu, protože se mohou zamotat do lodního šroubu.

9. Při přistávání buďte na svém místě

Kapitán vám řekne, jak používat lana při vyplutí, stejně jako jak je připravit na přistání, na které straně spustit fendry a jak vysoko fendry mají být. Pamatujte, že stačí jedna smyčka lana okolo vazáku abyste uvolnili napětí na konci lana. Nikdy nepoužívejte svou nohu či ruku místo fendru. Je mnohem jednoduší opravit laminát, než napravit zlomené kosti. Než půjdete na příď shodit kotvu či uvázat loď, ujasněte si, co je potřeba udělat. Není snadné komunikovat s kormidelníkem, pokud jste každý na jiné straně lodi, zvláště, pokud je silný vítr. Signály rukou vám v tomto mohou pomoci.

10. Dodržujte etiketu

Kormidelník musí vidět, co se děje před lodí, proto mu nestůjte ve výhledu, stůjte radši u zadního stěhu. To je také místo, kam si stoupají instruktuři, aby měli přehled. Pokud kotvíte po boku jiné lodě, kapitán se nejdříve zeptá, zda může. Jejich loď je jejich majetek, respektuje to. Nenechávejte kotvící lana přehozená přes jejich palubu. Pravděpodobně budete uvazovat vyvazovací lano na druhou loď, a to bude také jediná příležitost, kdy budete moci procházet kokpitem jiné lodi – pokud vás někdo nepozve na drink, samozřejmě. Pokud přes druhou loď jen procházíte na břeh, vždy choďte přes příď!

A pamatujte, není slušné rušit sousedy pozdě v noci – ať už na břehu či na palubě!

Podle Yachting Monthly zpracoval Kapík