Chorvatsko: Restaurace Krševica

DCIM100MEDIADJI_0324.JPG

Letošní sezóna je prostě komplikovaná. Gaia stojí celé jaro na břehu bez stěžně a takeláže, plachty nemá a my, abychom neměli absťák, jsme v dubnu alespoňn vyrazili na dva týdny do Chorvatska na charter. Měli jsme půjčenou Dufour 382 Dardanus a spáchal jsem pár článků přímo z její paluby. Článek o zátoce Barotul, videoreview Dardana a také naše zkušenosti se samopřehazovací kosatkou. A samozřejmě následně velmi populární článek o tom, jak jsem blbej (to je zajímavý, ten má největší čtenost 😉 ) Ale zážitků bylo více a jeden z těch velmi příjemných byla návštěva konoby Krševica.

Většina lodí, když dorazí do národního parku Teljaščica na ostrově Dugi otok, chytne bójku v zátoce Mir, aby navštívila Slano jezero, které je hlavním lákadlem téhle velké a kryté zátoky, vybavené spoustou bójí. Málokterá loď pluje dál na sever, a když ano, tak až ke známé konobě GO-RO, schované za ostrůvky Školj. Cestou pak míjí skoro bez povšimnutí východní zátoku Krševica, se stejnojmennou restaurací.

A přitom je restaurace moc fajn. Najdete před ní řadu vyvazovacích bójí a přímo v restauraci majitele, který má mámu Češku a tudíž je poloviční Čech. Domluva je vyloženě bezproblémová, protože česky umí. Restaurace není velká a vypadá velmi tradičně chorvatsky. Mají zejméně ryby, letos na jaře, když jsme tam byli, měli jenom ryby a to pouze čerstvě nalovené. Vybrali jsme si ve třech lidech jednu velkou červenou rybu (už netuším, jak se jmenovala) a bylo to vážně vynikající. A to já ryby jím opravdu málo. Ale tohle bylo opulentní hostina. Obsluha moc příjemná, ceny běžné, za nás to byl moc příjemný večer a velmi klidná noc – zátoka Krševica je skvělé krytá.

Tak až poplujete do parku Telaščica do zátoky Mir podívat se na slané jezero, popojeďte kousk dál k severu a navštivte Krševicu s českými kořeny. Za mě mohu doporučit.

Jižní část Dugi otoku a zátoka Krševica
Krševica z ptačí perspektivy
Pohled z restaurace na naši loď
Krševica
Ta červená ryby vzadu byla vynikající a najedli jsme se z ní všichni tři
Krševica
Bóje v Krševici