Krásné svátky a skvělý start do nové sezóny!

Ahoj! Tohle je letos poslední článek Krásy jachtingu. Je to neuvěřitelné, ale Krása jachtingu slaví letos v prosince již 7 let existence. V prosinci 2011 vyšly první články, tenkrát ještě na jiném blogovacím systému. Za tu dobu jsme vydali 1024 článků, které napsalo dohromady na 28 autorů. Někteří poslali jen jeden, dva články, z některých jsou pravidelní přispěvovatelé. Prvních šest let jsme dělali Krásu ve dvou, já a redaktorka Tereza, která u nás pracovala při studiu. Bohužel, letos v lednu odešla do normální práce, do Ústavu genetiky akademie věd (konec konců na to studovala), a tak dělám teď Krásu sám, s její občasnou výpomocí. I tak se daří udržet vydávání článků na dvou týdně a doufám, že to tak bude i v roce příštím.

Tím jsem se dostal oslím můstkem k tématu konce roku a Vánoc. A tedy: Za Krásu jachtingu vám přeji krásné a klidné svátky a co nejlepší příští rok a hlavně – vždy dobrý vítr, a pod kýlem aspoň na prst vody!


A teď co je nového. Martin Doleček doplul, po velmi náročné plavbě do Durbanu. Nabírá síly, ale zůstat tam nechce. Hned po Štědrém dnu vyplouvá dál s konečným cílem Kapské město. Zápisky z plavby Reunion – Durban najdete zde.

Již 170 dní plují účastníci jednoho z nejnáročnějších jachtařských závodů na světě Golden Globe Race (pro připomenutí – jde o 30.000 mil kolem světa nonstop sólo bez asistence a moderních pomůcek včetně povinnosti mít starou loď; vše v duchu roku 1968, kdy se plul první ročník). V Indickém oceánu jich několik muselo odstoupit, často za dramatických okolností (o dvou případech jsme psali v listopadu). Naposledy našla a vyzvedla čínská nákladní loď jachtařku Suzie Goodall, která přišla v bouři o stěžeň a její loď se stala neovladatelnou. Z osmnácti závodníků, kteří se postavili na startovní čáru, jich zbývá pouze šest. O tom, jak náročný ten závod je a byl před padesáti lety, si můžete přečíst v dramatickém příběhu Donalda Crowhursta – Plavba do šílenství, plus můžete zhlédnout velmi povedený dokumentární film Deep water. Stránky samotného závodu najdete zde.

Nonstop sólo plavba kolem světa je vždycky náročný podnik, a ani nemusí jít o závod. Titul nejstaršího jachtaře vůbec, který to dokázal, se snaží získat Jeanne Socrates. Jde o její třetí pokus a držme palce, ať jí to tentokrát vyjde!

La Grace je momentálně v Chorvatsku. Při plavbě do Šibeniku překonala Jónské moře, Korintský záliv tam a zpátky, Otranskou úžinu a většinu Jaderského moře. Cestou zažila ten nejstrašnější týden. 🙂

A na závěr je tu perlička, která se udála na řeckém Mykonosu v marině. Opravdu stojí za podívání a najdete ji zde.

Tak to je dnes vše, mějte se krásně, hezké čtení, dobrý vítr, KRÁSNÉ SVÁTKY a opatrujte se…