Ohlednutí za Krásou #2

Níže uvedený text je obsahem mých pravidelných mailů rozesílaných na malou komunitu sdruženou kolem našeho magazínku Krása jachtingu. A protože možná v té komunitě nejste, nebo jste třeba můj mail nečetli, dávám ho i sem v podobě článku. V druhé půlce navíc najdete také výpis nejzajímavějších článků, které za minulé dva měsíce vyšly. Tak hezké čtení.


Zima klepe na dveře! A to prosím teď skončilo léto! A je hnusně a prší a zima. Skipřenka se hřeje na moři s Gaiou a my v redakci museli přitopit, protože hrozila vzpoura mužstva. No takže jsme museli trošku popustit ruského plynu. Ale jakmile vysvitne, zase to vypnu!
Co z toho plyne, no že je Gaia v pořádku na moři! Né že by bylo všechno hotovo, ale nový stěžeň drží, nová takeláž taky, ale plachty máme starší, půjčené. Firma, co nám plachty šije (komunikujeme s ní od letošního února) je nám ještě nedodala. Asi nemusím připomínat, že jsme je zaplatili – a je to pěknej ranec. Půjčili nám ale starší a menší plachty, které fungují docela dobře a do těch podzimních větrů, které tam teď Skipřenka v jižním Řecku má, je možná kosatka místo geny lepší.

9. září 2022 uplynul od nehody rok a kvůli těm plachtám nemůžu říct, že by bylo vyřešeno. Ale jsme plutelní a to je důležité. Skipřenka má momentálně na jihu Peloponésu své dvě posádky a až to dopluje, vyrazím za ní letadlem a pak společně přeplujeme lodičku z jižního Peloponésu zpátky do Egeje, na ostrov Aegina. Tam půjde Gaia na břeh, my si odfoukneme a budeme bilancovat. Kvůli průtahům se opravami lodě skončila sezóna hluboko v červených číslech a my budeme přemýšlet, jak dál. Mít loď je prostě nikdy nekončící zábava.


Než se pustíme do jachtingu, nejdříve knihy
Povedlo se udělat malý dotisk Jachtařského průvodce Řeckem, takže jich pár zase máme. Tiskárny brutálně zdražily a navíc jsme dělali jen malý náklad – přesto ho nechci zdražovat a tak speciálně pro vás je pořád za stejnou cenu. Ale budeme ho muset do konce roku zdražit, počítám tak od listopadu.
Cena 690 Kč


 

Stále ještě máme Příručku kapitána do kapsy a také držíme původní cenu. Kniha se povedla, prodává se hezky, slyším na ní samou chválu. Takže jestli ji ještě nemáte, neváhejte. Další dotisky už budou bohužel také dražší.😢
Cena 330 Kč

 


Dlužím Vám ještě článek o Gaie, když jsme vztyčovali stěžeň. Z mého psaní výše víte, že už máme za sebou skoro celou sezónu. Tenhle článek je z doby, kdy se instaloval stěžeň a nebyly plachty – takže jsme vyrazili psát druhý díl Průvodce na Kyklády… trajektem. Povídání je zde.

Když jsme výše mluvili o tom orkánu na Korzice, tady se můžete podívat, jak dokázal položit na bok plachetnice na holý stěžeň. Myslím, že tohle video je důležitým prvkem úvah o tom, zda vyplout na otevřené moře, takovému větru vstříc. Video je zde.
Událostí číslo 1 světového jachtingu je beze sporu závod Golden Globe Race 2022 (GGR22). Na začátku září odstartoval závod z Les Sables kurzem na Kanárské ostrovy, kde je první filmová brána. A už je tu první drama.
A vlastně trochu související povídání s tím výše zmíněným je i upřímná zpověď o jednom chorvatském ztroskotání. Rozhodně stojí za to si ji přečíst a poučit se z ní. Ani technika není samospasitelná. Článek je tady.
A začíná naše technické okénko. Máte na lodi jistič kotevního vrátku? Ano? A mohl bych ho vidět? Jestli jste ho ještě nehledali, tak tento článek velmi doporučuji. Všechno je totiž jednou poprvé. Jistič – malý filuta – zde.
S dieselovým motorem si jachtař užije spoustu zábavy. To je pořád plachty plachty, ale když vyplivne diesel, pak si teprve jachtař uvědomí, kdo je na lodi pánem. Tedy byl. 🙂 O odvzdušnění dieslu existuje slušná literatura, ale já vám tady poradím, že nejlíp motor odvzdušníte, když to vůbec neděláte. Jak to? Přečtěte zde.
Bordel v lanech, já osobně říkám mrdník v lanech, má občas každý. Zdarma tedy ve videu dávám typ, jak ho snížit na nejnižší míru.
Naše dvoutýdenní jarní plavba na Jadranu vyústila v hromadu nápadů na články pro Krásu. Už třeba ty bóje. Na nich se stojí. Ale co když chci u nich kotvit? Koukněte sem.
A u bójí zůstaneme. Bójka je fajn. Drží, loď stojí bezpečně, kruh dělá malý, do zátoky se tak vejde spousta lodí… Kapitán klidně spí. A nebo… nebo ne? Není totiž bóje jako bóje. 
A když jsme v tom Chorvatsku, tak ještě informace o potenciálním problému při vyvazování na břeh. Zapátral jsem, pár lidí mi napsalo, a vypadá to, že problém je jen při vyvazování ke stromům. No ale radši si to přečtěte.
Chtěli byste začít se závodním jachtingem a nevíte jak na to? Nebo vaše děti? Tak tohle je článek pro vás.
A podívejme se do sladkých neslaných vod. Vzhledem k tomu, že naše Ochechule brázdí Slapskou přehradu, půjde hlavně o ní. Terka dala dohromady článek o tom, jak, kdy a kde je omezená plavba motorových člunů v kluzu.
A protože je podzim, a lodě se vyndávají z vody, budou se hodit informace o režimu skluzu u Slapské přehrady, tedy kdy si tam s lodí můžu přijet a dát ji na vlek.
Každá správná akce v Británii končí holdem královně. Ani my neuděláme výjimku. Papito se s ní rozloučil v sobě vlastním stylu za celou Krásu jachtingu.